Жизнь в Киеве
Жахіття на Рейтарській: історична будівля руйнується на очах
Жахіття на Рейтарській: історична будівля руйнується на очах

Автор Куришко Діана

Источник tochka.net

Історія одного будинку на вулиці Рейтарській - це історія руйнування багатьох старовинних будинків Києва.

Знаменитий перший корпус міського ендокринологічного центру на Рейтарській, 22 знищували спеціально заради земельної ділянки під ним.

Під виглядом реставрації красиву будівлю, в якій колись розміщувалося Товариство Швидкої допомоги, і працював легендарний Микола Амосов, перетворили на руїни. В ендокринологічному центрі кажуть, що вже двічі відбивали спроби захопити будівлю. Лікарі сподіваються, що корпус доживе до реставрації і в ньому знову буде лікарня.

Амосов, Булгаков і трамвай

Лікарня на Рейтарській, 22 має свою багату і цікаву історію. На початку ХХ століття в Києві існувало товариство лікарів-рятувальників — Товариство швидкої допомоги. Лікарі виїжджали на виклик безкоштовно, а товариство існувало за рахунок благодійності. Для цієї організації в 1914 році архітектор Йосип Зекцер і збудував цілий квартал на вулиці Рейтарській — лікарню, гаражі для карет швидкої допомоги, будинок для лікарів.

Головний корпус Зекцер створив в дусі флорентійського Ренесансу. Архітектор стверджував, що копія лікарні Товариства швидкої допомоги є в Мадриді. Він прикрасив фасад ліпниною, фігурними карнизами і готичними вікнами-розетками. Під час першої та другої світових воєн всіх поранених, доставлених з фронтів на Київський залізничний вокзал, звозили до лікарні на Рейтарській.

У цій лікарні помер і її творець — Йосип Зекцер. У 1933 році він потрапив під трамвай. Є версія, що загибель Зекцера наштовхнула Михайла Булгакова на думку про загибель під трамваєм професора Берліоза в «Майстрі і Маргариті». Хоча Булгаков в цей час жив у Москві. Тут працював легендарний лікар Микола Амосов. У лікарні на Рейтарській він зробив першу в Україні операцію під загальним наркозом.»Будівля дихає історією. Тут працювали такі світила, як Амосов і Авілов. У цих стінах навіть енергетика особлива «, — поділилася враженнями Валентина Пащенко, яка пропрацювала в адміністрації центру більше 10 років.

Історія одного руйнування

У великій і світлій операційній, де колись працював Амосов, зараз навіть немає вікон. Якщо фасад будівлі ще якось зберігся, то всередині справжні руїни — зі стін знято все оздоблення, в перекриттях між поверхами зяють діри, оббито штукатурку, вибито вікна і двері. За словами головлікаря центру Миколи Гульчія, в такому аварійному стан будівля знаходиться вже більше 10 років. «На початку 2000 років влада почала нібито реконструювати будівлю. Але закінчилося тим, що все розвалили, а ремонту так і не зробили. Таким чином, будівлю намагалися зруйнувати, щоб забрати землю. Але, на щастя, спроби закінчилися нічим», — розповів Микола Гульчій.

Після цього, за його словами, було ще кілька спроб відібрати будинок у ендокринологічного центру. «У травні 2010 року ми з подивом дізналися, що наш перший корпус влада передали якомусь благодійному фонду в оренду на 25 років. Але лікарі і хворі почали протестувати, залучили ЗМІ і ми лікарню відстояли», — повідомив Гульчій.

Лікар сподівається, що будівлю все ж відреставрують, і в операційній Амосова знову можна буде працювати.

У прес-службі Головного управлінні з охорони культурної спадщини КМДА news.tochka.net запевнили, що проект реставрації пам’ятника архітектури на Рейтарській, 22 вже створено. Правда, коштів на роботи немає.

«Проект є. Якщо гроші знайдуться, то будуть і ремонтувати. Але поки гроші ніхто не дав», — повідомив прес-секретар управління Сейран Варданян. А поки сторожа ендокринологічного центру ганяє з напівзруйнованої будівлі мародерів і шукачів пригод. «Двері в будівлі на замку, так негідники по дахах і через вибиті вікна залазять. Навіть по мотузках забираються. То ліфти намагалися на кольоровий метал розібрати, то залазять, щоб по руїнах походити «, — розповідають сторожі лікарні.