Єврейські адреси Подолу (з відвідуванням синагоги)

Проводит:

 Ирина Власюк

Продолжительность

3 години

Контактный телефон 

063 923 82 23; 098 609 33 53

Место встречи:

центральный вход в кинотеатр «Жовтень» (со стороны сквера) - ул. Константиновская, 26


История пребывания евреев в Киеве почти столь же древняя, как и сам наш город. Более того, первый известный науке оригинальный текст о Киеве, датируемый X веком, написан на иврите.

 

Еврейская часть населения Киева внесла неоценимый вклад в развитие города, несмотря на неоднократные гонения и притеснения. Помимо привычной торговли и банковского дела, еврейские семьи развивали пароходство по Днепру, трамвайное сообщение, водопровод, газовое освещение.

Именно они превратили Киев в «сахарную столицу» Российской империи, открыли Политехнический институт, строили жилые, общественные и культовые здания, без которых сегодня немыслим архитектурный облик столицы современной Украины.

 

Благодаря еврейским меценатам на карте Подола появились:
 

  • первая еврейская религиозная школа - Талмуд-Тора на ул.Константиновской,
  • синагога Розенберга на ул.Щекавицкой, 
  • детский дневной приют на ул.Ярославской,
  • молитвенные дома.
     

И множество других зданий, нынешние владельцы которых скорее всего и не подозревают об их первоначальном предназначении.

Объекты, возводившиеся на деньги еврейских меценатов, стали своеобразными памятниками тем, кто навсегда вошёл в историю нашего города.
 

Пройдя еврейскими адресами Подола, мы увидим здания, которые время сохранило для нас.

Мы вспомним имена Лазаря Бродского и Моисея Гальперина, Давида Марголина и Тевье Апштейна, Якова Каплера и его сына – кинодраматурга Алексея Каплера, Фанни Каплан, братьев Фридлянд – Михаила Кольцова и  Бориса Ефимова.

И, конечно, поговоорим о Праведнике народов мира –  протоирее Алексее Глаголеве, который вместе с членами своей семьи спасал евреев от гибели во время нацистской оккупации Киева.

 Відвідаємо першу київську синагогу - синагогу Розенберга, дізнаємось непросту історію її створення та ознайомимось з внутрішнім облаштуванням.




Вадим

Проводил Ирина Власюк

Отримав цікавий досвід від екскурсії, де на відносно короткій дистанції вдалося так багато почути на задану тематику. Навіть більше, наш гід пані Ірина дуже ерудована та готова відповісти на будь-яке питання. Родзинкою нашої прогулянки було відвідування діючої синагоги, що дійсно вражає!


Светлана

Проводил Ирина Власюк

Бажаю вам знаходити час, щоб більше дізнатися про історію міста, в якому ви живете! А тим паче, коли це екскурсія «Єврейський Поділ (з відвідуванням синагоги)», яку проводила чудова гідеса Ірина Євгенівна Власюк, інтелегентна та шляхетна, яка глибоко та досконало володіє матерілом та вболіває серцем за історію Київа. Скажу відверто, що три години екскурсії на свіжому повітрі пролетіли непомітно і хотілося ще продовження мандрівок по вулицях Хорева, Межигірська, Ярославська, Костянтинівська, КонтрАктова площа. Дякуючи цій екскурсії я дізналась, що правильно було би ставити наголос на другому складі, бо походження назви площі КонтрАктова виникла через те, що купці Києва укладали контрАкти саме на цій площі, а з кінця XVIII століття тут щорічно проходили міжнародні контрАктові ярмарки). Пройшовши єврейськими адресами Подолу, ми побачили будинки, які час зберіг для нас, та дізналися про їх колоритних жителів. Єврейська частина населення Києва зробила неоціненний внесок у розвиток міста, незважаючи на неодноразові гоніння та утиски. Окрім звичної торгівлі та банківської справи, єврейські сім`ї розвивали пароплавство Дніпром, трамвайне сполучення, водопровід, газове освітлення, перетворювали Київ на «цукрову столицю» Російської імперії, відкрили Політехнічний інститут, будували житлові, громадські та культові будівлі, без яких сьогодні неможливий архітектурний вигляд столиці України. Завдяки єврейським меценатам на карті Подолу з`явилися і молитовні будинки, і перша єврейська релігійна школа – Талмуд-Тора на вул. Костянтинівській, і синагога Розенберга на вул.Щекавицькій (отож бо, я сьогодні вперше побувала у Великій хоральній синагозі, у залі, де моляться чоловіки, а жінок під час молитви запускають на другий поверх і їх там ніхто не бачить). Завдяки унікальним фактам відбулося повне занурення в історію! Легко, невимушено, доступно та пізнавально. Скільки ж нового і цікавого я дізналася сьогодні на старовинних вуличках Подолу. Але мене не залишала думка, як мало ми знаємо про наш улюблений Київ, як ми байдуже ставимося до спадщини, так хочеться, щоб Поділ ще довго залишався історичним Подолом і не змінювався...


Ирина

Проводил Ирина Власюк

10.10.21 снова посетили экскурсию Еврейский Подол с Ириной Власюк.Спасибо за отлично проведенной время в хорошей компании.Как всегда захватывающе и хочется изучать родной город с интересным экскурсоводом.


Виктория

Проводил Ирина Власюк

Прекрасная экскурсия: она легкая и в тоже в время крайне познавательная. Я думаю, мы бы еще часами могли гулять по Подолу с экскурсоводом. Спасибо!


Галина

Проводил Ирина Власюк

23.05.2021 відвідали екскурсію `Єврейський Подол` - цікава інформація з історії Києва і киян, а потім відвідали Велику хоральну синагогу. Чудовий екскурсовод Ірина Власюк допомогла зануритись в неповторну атмосферу Подол. Дякуємо щиро!